Sprievodca očkovaním pomôže rodičom vyznať sa v spleti množstva informácií

(22.04.2010; www.tasr.sk; s. ‑; TASR)

 

Bratislava 22. apríla (TASR) ‑ Vyznať sa v spleti množstva informácií týkajúcich sa očkovania pomôže verejnosti od dnešného dňa aj nová internetová poradenská stránka pod názvom Sprievodca očkovaním (www.sprievodcaockovanim.sk). Návštevníkom poradia traja poprední slovenskí odborníci na imunizáciu a pediatriu. Partnermi stránky Sprievodcu očkovaním, ktorá bola spustená pri príležitosti blížiaceho sa Európskeho imunizačného týždňa ‑ EIW, sú Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR a Slovenská pediatrická spoločnosť SLS.

Prostredníctvom sprievodcu chcú autori vyvrátiť mýty a fámy o očkovaní, vysvetliť rodičom, ako jednotlivé vakcíny fungujú, ako sa podávajú, či aké môžu mať vedľajšie účinky. Súčasťou stránky je aj bezplatná poradňa, rodičia sa teda môžu opýtať na všetko, čo ich ohľadne očkovania zaujíma. Rodičia tu nájdu aj užitočné rady, ako postupovať pred očkovaním a aktuálny očkovací kalendár.

Slovensko sa do EIW, ktorý sa uskutoční v týždni od 24. apríla do 1. mája, zapája po štvrtý raz. Kampaň EIW je zameraná na posilnenie významu očkovania a na zvýšenie zaočkovanosti v jednotlivých krajinách. Ako na dnešnej tlačovej konferencii informoval Ján Mikas, vedúci odboru epidemiológie ÚVZ SR, cieľom tohtoročného týždňa je eliminácia osýpok a rubeoly do konca roka 2010.

"Svetová zdravotnícka organizácia (SZO) odhaduje ročne okolo 20 miliónov ochorení na osýpky, z toho asi 350.000 detí na ochorenie zomrie," skonštatovala Jarmila Lančová, vedúca Pracovnej skupiny pre imunizáciu Odboru epidemiológie ÚVZ SR.

Každoročne sa epidémie stoviek až tisícov prípadov detských osýpok vyskytujú podľa Lančovej aj v celom rade štátov Európskej únie, medzi ne patrí aj Taliansko či Nemecko. Na Slovensku sa zaočkovanosť v posledných rokoch pohybuje na úrovni približne 98 percent. Aj keď sa v poslednej dobe podľa jej slov vyskytujú vo verejnosti názory odmietajúce očkovanie, vakcinácia je tou najúčinnejšou ochranou pred ochorením, navyše keď riziko importu osýpok na Slovensko stále trvá.